خوراک بزهای شیری سانن پرتولید به ظرفیت 30 راس


در حال بارگذاری
3 دی 1399
pdf
378KB
14
1230 بازدید
۳۵,۰۰۰ تومان
خرید

جیره غذایی بزهای شیری سانن

خوراک بزهای شیری سانن پرتولید از دو جنبه برای یک پرورش دهنده حائز اهمیت است؛ اول بحث هزینه و دوم بحث رشد و عملکرد تولیدی دام. از این رو مدیریت در این حوزه می تواند با مزایای بی شماری برای یک دامدار همراه گردد. همان طور که می دانید بیش از 60 درصد هزینه جاری پرورش این قبیل از دام ها را خوراک تشکیل می دهد، از طرفی بزهای سانن به جهت تولید شیر بالایی که دارند بایستی با جیره ای تغذیه شوند که راندمان تولیدی آن ها را افزایش دهد؛ بدین ترتیب شایسته است که دامدار از خوراکی استفاده کند که ضمن مقرون به صرفه بودن بتواند احتیاجات بدن دام را برای افزایش هر چه بیشتر شیر نیز تامین نماید.

بزهای سانن در دنیا به بزهایی با تولید شیر بالا معروف هستند به تبع آن احتیاجات غذایی آن ها در مقایسه با سایر نژادها نیز بالاتر است. هر چه تولید شیر بیشتر، میزان مصرف خوراک به تبع آن نیز بیشتر می شود. به طور یک قاعده کلی بزهای سانن روزانه قادراند که 5 درصد از وزن بدن را خوراک مصرف کنند به عنوان نمونه دامی با وزن 50 کیلوگرم می تواند روزانه بین 2/5 الی 3 کیلوگرم خوراک را تغذیه کند.

اقلام تشکیل دهنده جیره غذایی بز شیری سانن

خوراک بزهای شیری سانن پرتولید شامل دو بخش کنسانتره و علوفه است. این مواد هر کدام برطرف کننده بخشی از نیازهای دام می باشد. از آنجایی که دستیابی به شیر بالاترین هدف پرورش بز سانن است می بایست در جیره غذایی آن ها از علوفه بیشتری استفاده گردد چرا که سبب بالا رفتن تولید شیر در این نوع از دام ها می شود. استفاده از کنسانتره نیز به خوبی می تواند تامین کننده احتیاجات بدن آن ها از نظر ریز مغذی هایی همچون انرژی و پروتئین باشد.

فایل جیره غذایی بزهای شیری سانن

این فایل برای 30 راس بز شیری سانن پر تولید (3 الی 5 کیلوگرم در روز) با متوسط وزن 50 کیلوگرم، در 14 صفحه تنظیم شده است تا شما سروران گرامی بتوانید با تهیه آن دام های خود را به روش اصولی تغذیه نمایید. جیره غذایی بزهای شیری سانن 30 راسی شامل دو بخش علوفه و کنسانتره است. کاه و یونجه بخش علوفه و ذرت، جو، کنجاله سویا، مکمل های معدنی و ویتامینی نیز بخش کنسانتره را به خود اختصاص داده اند که درصد هر کدام از این مواد خوراکی (این که در یک تن چه مقدار می توان استفاده کرد) مشخص شده است. به عنوان نمونه جو به کار رفته در کنسانتره این جیره حدود 250 کیلوگرم در یک تن می باشد.

نکته: جیره فوق بر اساس نیاز دام در مراحل مختلف پرورش تنظیم شده است. همان طور که می دانید چرخه پرورش بز شیری سانن شامل دوره شیردهی، دوره خشک، دوره جفت گیری و دوره آبستنی است که در هر کدام از این دوره ها جیره از نظر درصد مواد خوراکی متفاوت است چرا که نیاز دام فرق می کند. به عنوان نمونه در دوره شیردهی میزان مصرف کنسانتره به جهت این که دام به انرژی و پروتئین بالایی نیاز دارد در مقایسه با دوره خشک بیشتر استفاده شده است. از این رو برای هر کدام از این مراحل جداولی طراحی ودرصد کنسانتره و درصد علوفه با توجه به نیاز دام مشخص گردیده است. علاوه بر این در این جداول میزان مصرف خوراک روزانه یک راس بز شیری 50 کیلو گرمی در دوره های مختلف تعیین شده است و این که 30 راس بز شیری سانن در طول روز چقدر خوراک مصرف می کنند؟ و هزینه آن ها چقدر می شود؟ نیز برآورد گردیده است.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.