طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی (98)

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی (98)

تعریف گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی :

هیدروپونیك روشی برای كشت گیاهان، بدون خاك میباشد.در این روش گیاه در آبی، غنی از مواد مغذی رشد می كند. با این وجود كشت هیدروپونیك می تواند به عنوان روشی جهت رشد گیاهان ، در سایر محیط های متراكم مثل مخلوط پوست درختان، بدون خاك مورد استفاده قرار گیرد. توت فرنگی به عنوان یک گیاه جنگلی خودرو در اروپای قرون وسطی شناخته میشد و اهمیت چندانی از لحاظ کشاورزی نداشت. اگرچه طبق اسناد تاریخی توت فرنگی وحشی، دست کم ازچندین قرن پیش از میلاد در جنگلهای اروپا، به عنوان مثال ایتالیا و فرانسه میرویید . اولین تصاویر مستند با هدف مطالعه گیاه شناسی توت فرنگی مربوط به سال 1451 میلادی در کتاب Herbaris است

گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی هیدروپونیک توت فرنگی به طور خلاصه :

 توت فرنگی بیشتر برای سلامت و زیبایی پوست شناخته شده است این درحالی است که اکثر پزشکان متخصص مصرف توت فرنگی را برای پیشگیری و حتی کاهش بیماری های قلبی توصیه می کنند.توت‌ فرنگی گیاهی است کوچک وچند ساله که قابلیت پرورش به صورت یکساله یا طولانی مدت را دارا می‌باشد.

امروزه که ایجاد اشتغال و تولید بیشتر در کنار بهره روی بهینه از منابع آب و خاک به یکی از دغدغه های دولت تبدیل شده است.
با توجه به سودآوری بالای تولید توت فرنگی، این محصول در ساختارهای باغبانی مانند گلخانه به صورت خارج از فصل هم تولید میشود. در مناطقی که شرایط اقلیمی مناسبی برای کشت توت فرنگی وجود ندارد گلخانه ها راه حلی برای غلبه بر عوامل محدود کننده رشد هستند. به عنوان مثال تقریبا تمام تولید توت فرنگی در کره جنوبی در گلخانه صورت میگیرد. متداول ترین روش کشت توت فرنگی در گلخانه، پرورش در محیط بدون خاک است. به بیان دیگر در این روش گیاهان به جای خاک در گلدان ها یا ظروف کاشت مخصوص و در یک مخلوط جایگزین خاک کاشته میشوند. این مخلوط نقش حفظ ریشه های گیاهان را به عهده دارد. به این ترتیب، مشکلاتی مانند آلودگی در اثر بیماریهای خاکزی از بین میرود.

غالباً گل‌های توت‌فرنگی خود گشن هستند. در اواخر فصل برداشت باید تماس برگ‌ها را حذف نمود و صرفاً برگ‌ های تازه جوانه زده را باقی گذاشت. بوته‌ های توت‌ فرنگی باید هر 3 تا 4 سال یکبار، باز کشت شوند. برداشت میوه‌ های توت‌ فرنگی زمانی آغاز می‌شود که رنگ آنها بطور روزانه قرمز شود. میوه‌ های این گیاه باید همراه دم چیده شوند. در زمان برداشت میوه‌ها، 60 تا 70 درصد رنگ میوه صورتی بوده و برخی از آنها سفید است.

کشت در گلخانه با این مزیت همراه است تا سایر عوامل موثر بر رشد و نمو گیاهان نیز به صورت مصنوعی و در جهت بهبود تولید تحت تاثیر قرار بگیرند. غلظت گاز دی اکسیدکربن اتمسفر به صورت متوسط در حدود 354 پی پی ام است. مشخص شده افزایش میزان این گاز در محیط گلخانه به کمک ژنراتور ویژه تولید گاز دی اکسید کربن، سوختن گاز طبیعی، استفاده از کپسول های گاز و … تا حدود 444 تا 144 پی پی ام می تواند عملکرد را بین 8 تا 34 درصد افزایش دهد.

طرح توجیهی گلخانه توت فرنگی 

انواع سیستمهای کاشت هیدروپونیک توت فرنگی :

سیستم ردیفی 25 : بهترین روش برای کشت ارقام روز کوتاه است. این سیستم برای مناطق سردسیر هم مناسب است. اغلب از مالچ پلاستیکی سفیدرنگ یا کاه و کلش بین ردیف ها استفاده میگردد. در این روش به روند که اجازه رشد و به گیاهان دختری تولید شده امکان ریشه دار شدن داده می شود. به این ترتیب ردیفهایی از بوته های دختری در فواصل بین گیاهان مادری ایجاد می شود در این سیستم حدود یک سال زمان نیاز است تا توت فرنگیها به مرحله تولید تجاری و برداشت برسند.گیاهان در هر ردیف با فاصله 45 تا 75 سانتیمتر کاشته میشوند و فاصله بین ردیفها 14 تا 124 سانتیمتر است.
سیستم کشت پشتهای یکساله 26 : پشته هایی با عرض 45 و ارتفاع 12سانتیمتر ایجاد شده، روی این پشته ها در بیشتر مواردمالچ پلاستیکی سیاه کشیده میشود. نام دیگر این روش کاشت، پلاستیک الچر 27 است. لوله های آبیاری قطره ای قبل از تکمیل پوشش مالچ پلاستیکی روی پشته ها قرار داده میشود خاک با بافت شنیلومی برای موفقیت این روش بسیار مناسب خواهد بود. گیاهان را در فواصل 34 سانتیمتری در یک یا دو ردیف در اواخر تابستان کشت میکنند. به این ترتیب گیاهان فرصت کافی برای ذخیره سازی مواد غذایی را دارند و تولید از بهار سال بعد آغاز میگردد. در سیستم ردیفی تولید با تکثیر بوته های دختری ادامه می یابد و نیاز به خرید بوته های ریشه دار نیست. وجود پلاستیک ها سبب جلوگیری از تماس میوه ها با خاک، حفظ رطوبت، جلوگیری از رشد علف های هرز و کاهش بیماری ها میگردد. به علت بازکشت بوته ها درهر سال فشار بیماری ها هم کاهش می یابد.عملکرد این سیستم بالاست. این روش برای مناطقی که سرمای زودرس پاییزه یا سرمای بهاره دارند توصیه نمیشود.

فواید هیدروپونیک توت فرنگی

1- توت فرنگی سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع است و كالری كمی دارد.یك واحد توت فرنگی معادل 8 عدد است كه 50 كالری انرژی دارد.

2-توت فرنگی مانند سایر توت ها مثل شاه توت، توت سفید و… پاك كننده روده و مثانه است.

3-با توجه به محتوی بالای پتاسیم موجود در توت فرنگی، در افراد با فشار خون بالا برای خنثی کردن اثر سدیم در بدن، مصرف توت فرنگی توصیه می شود.

4-توت فرنگی یکی از میوه های با قند پایین و فیبر بالا است که به تنظیم قند خون و پایین نگه داشتن آن کمک کرده و از بالا رفتن قند خون نیز جلوگیری می کند. توت فرنگی یک میوه منتخب برای افراد دیابتی است، زیرا میزان قند موجود در توت فرنگی نسبت به میوه های دیگر پایین تر است و به کاهش قند خون نیز کمک می کند.

5-فولات ممکن است از طریق جلوگیری از تشکیل بیش از حد هموسیستئین در بدن، به افسردگی کمک می کند. هموسیستئین از رسیدن خون و مواد مغذی به مغز جلوگیری می کند . هموسیستئین اضافی در تولید هورومون های ایجاد احساس خوب سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین تداخل ایجاد می کند. هورمون های ایجاد کننده احساس خوب باعث تنظیم خلق و خوی ، خواب و اشتها می شوند

نحوه تولید هیدروپونیک توت فرنگی :

اوایل پاییز یا بهار,  زمین را شخم زده و سپس ازکود های حیوانی و شیمیایی و مقدار 10 تن درهکتار کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط کرده و تاکید بر آزمایش خاک به مقدار  100 -80 کیلو ازت خالص در سه مرحله  150-100 کیلو پتاس خالص و 80-60 کیلو فسفر در هکتار استفاده می شود سپس جوی های به عرض 40 سانتی متر و پشته های به عرض 80 سانتی متر ایجاد می کنند .

در سال اول قبل از کاشت , کود فسفر و پتاسه و نصف مقدار کود اوره قبل از دیسک زنی به خاک داده می شود و بقیه کود اوره قبل از گل دهی و بعد از برداشت محصول در دو نوبت به خاک افزوده شده و سپس آبیاری میشود .

در موقع کاشت خاک باید مرطوب باشد و بلافاصله بعد از کاشت , مزرعه را آبیاری کردو کاشت بوته ها در خاک خشک سبب از بین رفتن تعدادی از آنها می شود . هنگام کاشت باید تمام برگ های پیر بوته های توت فرنگی را قطع کرد و ریشه ها را از هم جدا نمود , سپس اقدام به کاشت کرد . اگر گیاهی زیاد عمق کم کاشه شود بوته به علت خشکی زیاد صدمه می بیند.

 معمولا بوته ها را به فاصله 40 سانتی متر از یکدیگر در روی پشته ها می کارند و به طور تقریبی تراکم بوته در هکتار طبق روش بالا حدود 31250بوته برآورده می شود .

خرید

1241 بازدید