طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات (97)

 طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات (ویرایش 97)

تعریف نیروگاه خورشیدی :

خورشید از گازهایی نظیر هیدروژن (۷۳٫۴۶درصد) هلیوم (۲۴٫۸۵ درصد) و عناصر دیگری تشکیل شده‌است که از جمله آن‌ها می‌توان به اکسیژن، کربن،نئون و نیتروژن اشاره کرد. انرژی ستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی می باشد. طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این منبع انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال است. در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به جرم خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر جرم زمین است. 

انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین است. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود.  انرژی خورشید همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی مانند گرما و الکتریسیته و… تبدیل شود. اما موانعی شامل (ضعف علمی و تکنیکی در تبدیل به علت کمبود دانش و تجربه میدانی , متغیر و متناوب بودن مقدار انرژی به دلیل تغییرات جوی و فصول سال و جهت تابش , محدوده توزیع بسیار وسیع) موجب شده است تا استفاده کمی از این انرژی صورت بگیرد.

نحوه عملکرد نیروگاه خورشیدی 

سیستم های فتوولتائیک

به پدیده ای که در اثر تابش نور بدون استفاده از مکانیزم های محرک، الکتریسیته تولید کند پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیده استفاده کند سیستم فتوولتائیک می گویند. سیستم های فتوولتائیک یکی از پر مصرف ترین کاربرد انرژی ها می باشند و تا کنون سیستم های گوناگونی با ظرفیت های مختلف (5/0 وات تا چند مگاوات) در سراسر جهان نصب و راه اندازی شده و با توجه به قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستم ها هر روزه بر تعداد متقاضیان آن ها افزوده می شود. از سری و موازی کردن سلول های خورشیدی می توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به یک مجموعه از سلول های سری و موازی شده پنل (Panel) فتوولتائیک گفته می شود. امروزه این گونه سلول ها عموما از ماده سیلیسیم تهیه می شوند و سیلیسیم مورد نیاز از شن و ماسه تهیه می شود که در مناطق کویری کشور، به فراوانی یافت می شود.

پنل های خورشیدی

این بخش در واقع مبدل انرژی تابشی خورشید به انرژی الكتریكی بدون واسطه مكانیكی می باشد. پنل های فتوولتائیك که در معرض تابش خورشید قرار می گیرند، متشكل از سلول های فتوولتائیك هستند. لازم به ذکر است که جریان و ولتاژ خروجی از این پنل ها DC می باشد. این پنل ها طوری ساخته شده است که در برابر همه سختی های محیط مانند سرمای شدید قطبی، گرمای بیابان، رطوبت استوایی و بادهای شدید مقاومت می کنند با این حال جنس این وسایل از شیشه بوده و در اثر ضربات سنگین ممكن است بشكنند.

احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات

نیروگاه خورشیدی به طور خلاصه :

از بدو پیدایش اولین حیات در روی زمین انرژی خورشیدی در پدیده فتوسنتز کاربرد داشته است. انسان در ساختمان برای گرمایش مسكن خود، از نور خورشید بهره می گرفت. بعدها انسان از اشعه آفتاب برای خشك کردن میوه و سبزی در فضای آزاد و برای تبخیر آب دریا در حوضچه های کم عمق و تولید نمك استفاده نموده است. اولین و شاید تنها استفاده نظامی انرژی خورشیدی توسط ارشمیدس در شهر سیراکیوز در شرق جزیره سیسیل انجام شد. او موفق شد با متمرکز کردن نور خورشید به وسیله چند آئینه روی بادبان کشتی ها، آنها را به آتش بكشد.

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 

هزینه احداث ۱۶۰۰ مگا وات نیروگاه سیکل ترکیبی و شبکه مورد نیاز آن افزون‌بر ۶۴۵۰ میلیارد تومان می باشد که سالانه ۸۵۰ میلیارد تومان آن متعلق به هزینه سوخت بدون احتساب هزینه راهبری است در صورتی که هزینه احداث نیروگاه خورشیدی با همان توان ۶۰۰۰ میلیارد تومان می باشد. مقایسه دو عدد ۶۰۰۰ و ۶۴۵۰ میلیارد تومان حاکی از آن است که از نظر اقتصاد ملی، مولد خورشیدی در همان سال نخست ارزان‌تر از نیروگاه حرارتی متمرکز است. لازم به ذکر است برای نصب و راه‌اندازی نیروگاه یک مگا وات خورشیدی با توجه به استفاده از فاکتورهایی که در قیمت نهایی تأثیرگذارند نیاز به سرمایه 400 تا 450 میلیون تومان دارید.

در حال حاضر حدود ۳۰۰ مگا وات ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که براساس برنامه وزارت نیرو، قرار است در ۱۰ سال آینده حدود ۸ هزار مگا وات انرژی‌های بادی و خورشیدی به این ظرفیت اضافه شود. البته از آن جایی که مصرف برق کشور در روزهای گرم سال بسیار زیاد است پیشنهادات در زمینه بالا بردن گستره استفاده از انرژی خورشیدی نیز زیاد می‌شود. البته کشور از این ظرفیت برخوردار می باشد و گویای این مطلب نیز حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این صنعت است.

انواع نیروگاه خورشیدی :

  • نیروگاه های سهموی خطی
  • نیروگاه های دریافت کننده مرکزی
  • نیروگاه های بشقابک سهموی
  • نیروگاه های دود کش خورشیدی
  • نیروگاه کلکتور های فرنل

در آمد نیروگاه خورشیدی

درآمد نیروگاه خورشیدی با توجه به میزان برق تولیدی در نیروگاه متفاوت می باشد، معمولاً نیروگاه خورشیدی 20 کیلو واتی به خاطر هزینه نصب پایین‌ تری که دارد بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد، با توجه به اینکه شرکت توزیع بابت تولید هر کیلو وات ساعت انرژی در نیروگاه‌های زیر 20 کیلو وات 800 تومان و برای بالای 20 کیلو وات 700 تومان به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند، درآمد یک نیروگاه 20 کیلو واتی در ماه 2 تا 2 میلیون 500 هزار تومان است.  همچنین در آمد یک نیروگاه خورشیدی یک مگا واتی حدود 9 میلیون میباشد.

مهم ترین عوامل در احداث نیروگاه خورشیدی 

1. وجود فضای مناسب

یکی از مواردی که در احداث نیروگاه خورشیدی بسیار مهم می باشد وجود فضای کافی برای نصب مولدها است. در احداث نیروگاه خورشیدی شما به فضایی نیاز دارید که بتواند در آنجا کار نصب سازه‌ها، انورتر، متعلقات جانبی را بتوانید نصب کنید.

2. عدم سایه اندازی روی پنل های خورشیدی

باید توجه داشته باشید که سازه‌ها بر روی یکدیگر سایه نیندازند و سازه‌ها طوری نصب شوند که نظافت دوره‌ای سازه‌ها امکان‌پذیر باشد. برای هر کیلو وات مولد خورشیدی با توجه به نوع سازه‌ای که استفاده می‌کنید به فضای بین 6 تا 10 متر احتیاج دارید.

3. استحکام ساختمان

حتماً تا به حال دیده‌اید که گاهی سازه‌های خورشیدی را روی بام ساختمان‌ها نصب می‌کنند، در صورت نصب سازه بر روی ساختمان لازم است که حتماً ساختمان برای نصب سازه و فندانسیون و متعلقات جانبی استحکام و مقاومت کافی را داشته باشد.

دقت داشته باشید برای نصب سازه‌ها روی ساختمانی که تیرهای آهنی است لازم است که هر ردیف از آرایه‌های فتوولتائیک با تیرآهن‌ های ساختمان دارای زاویه لازم باشد در غیر این صورت وزن آرایه‌ها روی چند تیرآهن تقسیم می‌شود.
1194 بازدید