طرح توجیهی راه اندازی سفره خانه سنتی (97)

 طرح توجیهی راه اندازی سفره خانه سنتی (ویرایش 97)

تعریف سفره خانه :

سفره خانه سنتی در واقع مکانی است که در آنجا به سرو غذاهای محلی در فضایی سنتی که بیشتر به جای استفاده از میز و صندلی از تخت استفاده میشود پرداخته میشود. در بعضی از سفره خانه های سنتی علاوه بر خدمات نوشیدنی و غذا به مشتریان خدمات چای و قهوه و قلیان نیز داده میشود.

هدف ما از این طرح توجیهی، راه اندازی یک نمونه طرح سفره خانه سنتی میباشد که در آنجا انواع نوشیدنی انواع غذا برای صبحانه، نهار و شام و همچنین چای و قهوه و امکان استفاده از قلیان نیز برای مشتریان فراهم میشود. رستوران سنتی یا به قولی سفره‌ خانه‌ها دسته‌ای از رستوران‌ها میباشند که طرفداران خاص خود را دارند. امروزه اکثر کسانی که در شهرها و کلان‌شهرها زندگی می‌کنند دیگر تمایل چندانی به زرق‌ و برق وسایل صنعتی ندارند، این لوازم بیشتر ما را به یاد دفتر کارمان، ساختمان اداره و شرکت و زندگی ماشینی و اضطراب ناشی از آن می اندازد که همه‌ روزه برای ما تکرار میشوند. به همین جهت است که ما سعی میکنیم به بهانه‌ های مختلفی حتی به بهانه غذا خوردن مدتی هرچند کوتاه خودمان را از این محیط دور کنیم.

راه اندازی سفره خانه سنتی

باید توجه داشته باشید که در سفره خانه سنتی کارکنان لباس های سنتی باید بپوشند و همچنین در لیست غذاهای منو، غذاهای سنتی و محلی هم وجود دارد. در سفره خانه سنتی باید حتما از تخت های چوبی هم استفاده شود. مکان موردنظر باید دارای حوض و فواره های مناسبی و زیبایی باشد که ایمنی هم در آن حتما باید رعایت شود.
برای تامین نور سفره خانه علاوه بر استفاده از لامپ های معمولی از لامپ های با شکل قدیمی هم باید استفاده شود. همچنین برای بهتر بودن فضای کار بهتر است از یک خانه قدیمی البته محکم استفاده شود تا بتوان سنتی بودن فضا را بهتر برای مشتریان جلوه داد.

هزینه راه اندازی سفره خانه :

برای راه اندازی سفره خانه شما نیازمند هزینه های ثابت و متغیر دارید که معمولا در صورتی که قصد ساخت  بنا و تاسیسات سفره خانه را داشته باشید مسلما هزینه های ثابت شما از هزینه های متغیرتان بیشتر خواهد شد.
برای برآورد هزینه لازم جهت راه اندازی سفره خانه باید مشخص شود که شما قصد دارید مکان موردنظرتان را به صورت اجاره ای تهیه کنید و یا اینکه ساخت ساز انجام دهید.
راه اندازی سفره خانه سنتی
تاریخچه سفره خانه سنتی :

رستوران‌ها جزو اصولی‌ترین نهادها برای هر کشور و فرهنگی در جهان هستند. شروع پیدایش رستوران، به شکل امروزی و به عنوان محلی که در آن مردم به خوردن و نوشیدن و معاشرت می‌پردازند، به انقلاب فرانسه برمی‌گردد. اما حتی قبل از آنکه ماری آنتوانت و لویی شانزدهم به گیوتین سپرده شوند هم، رستوران‌ها داستان خود را داشتند. در قرون وسطی، در خاور میانه مکان‌ هایی در شهرها و بین راه‌ها قرار داشت که برای مسافران غذا به همراه دسر و نوشیدنی سرو میشد و به کسانی که در ازای غذا پولی نداشتند غذای رایگان داده میشد، بعدها در دوره رنسانس در اروپا، کاروانسراها و میخانه‌ها مکانی برای خوردن غذا بودند. در اسپانیا این مکان‌ها بودگاس خوانده میشد که تاپاس یا همان مزه در آن‌ها سرو میشد. در انگلستان سوسیس و شیرینی رواج داشت و در فرانسه انواع خورش و سوپ در رستوران‌ها سرو میشد.

خدمات قابل ارائه در سفره خانه های سنتی

  • پذیرایی از افراد در سفره خانه یا در تخت هایی که در آلاچیق ها برای مشتریان تدارک دیده شده است.
  • در نظر گرفن یک فضای سبز که گل و گلدان های زیبا و جوی آب در آن لحاظ شده باشد.
  • در نظر گرفتن یک محوطه مجهز به آلاچیق و تخت های سنتی برای رفاه مشتریان
  • خدمات سرو غذا های متنوع
  • ارائه خدمات انواع نوشیدنی از جمله چای , قهوه و …
  • ارائه خدمات قلیان

برای داشتن یک سفره خانه مواردی لازم به ذکر است مانند : دفتر کار و پذیرش، چایخانه، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، انبار، رخت کن و محل استراحت پرسنل و فضای سبز و طراحی جوی آب وفواره ها، درخت کاری و ایجاد باغ زیبا، هزینه ساخت و حمل و نصب آلاچیق ها و روشنایی داخل محوطه، هزینه ساخت و نصب نیمکت داخل محوطه.

بعد از مشخص کردن وضعیت زمین و ساختمان  نوبت به تهیه تجهیزات و وسایل مورد نیاز میرسد. برای تجهیز آشپزخانه نیاز به وسایلی مانند :  فر، گاز، یخچال، سرخ کن، انواع وسایل و خرده ریز آشپزخانه و … دارید و همچنین سایر وسایل لازم برای چایخانه و وسایل مورد نیاز برای قلیان که همگی در این طرح ذکر شده است . بعد از آن نیاز به استخدام پرسنل و نیروی کار میباشد. یادتان نرود که برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز آشپزخانه و چایخانه هم هزینه زیادی لازم دارید که جزء سرمایه در گردش شما محسوب میشود.

در کل با در نظر گرفتن همه این موارد هزینه ای که شما برای راه اندازی یک سفره خانه نیاز دارید در صورتی که بخواهید ساخت و ساز را انجام دهید حدود 800 میلیون تومان لازم دارید ولی اگر بنا را اجاره ای تهیه کنید هزینه های ساخت و ساز  و محوطه سازی و تاسیساتتان از آن کم شده و نیاز به سرمایه ای حدود 200 تا 300 میلیون تومان دارید تا بتوانید یک سفره خانه سنتی راه اندازی کنید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه کسب سفره خانه سنتی

طبق ماده 12 قانون نظام صنفی برای دریافت پروانه کسب از اتحادیه‌ها شرایط مختلفی در نظر گرفته شده است که این شرایط به طور روشن ذکر شده در خصوص این اتحادیه اعلام شده است. در اتحادیه قهوه‌ خانه‌داران و سفره خانه های سنتی تهران نیز لیست مدارکی که برای صدور جواز کسب لازم است، مشخص بوده و بر همین اساس افراد می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

1. دارای تابعيت جمهوري اسلامي ايران و داشتن پروانه كار معتبر از وزارت كار و امور اجتماعي و پروانه اقامت معتبر از وزارت كشور برای اتباع بیگانه الزامی میباشد.

2.  6 قطعه عكس 

3. كپي شناسنامه و کپی کارت ملی

4. ارائه مدارك مثبت دال برداشتن سابقه سكونت به مدت 5 سال براي متقاضيان شهر موردنظر

5. ارائه سند مالكيت يا اجاره‌نامه رسم

6.  گواهي لازم مبني بر جاری بودن محل كسب يا رعايت ضوابط شهرداري محل

7.  گواهي پايان خدمت نظام‌ وظیفه يا معافيت دائم

 

خرید

2320 بازدید