طرح توجیهی پرورش کرم میل ورم (98)

طرح توجیهی پرورش کرم میل ورم در (سال 98) 

تعریف کرم میل روم :

 کرم میل ورم ، لارو نوعی سوسک سیاه می باشد که خواص تغذیه ای بسیار بالایی دارد.

این کرم ها حاوی مقادیر زیادی از پروتئین ، ویتامین و انواع مواد معدنی همچون کلسیم ، فسفر ، آهن ، پتاسیم و … می باشد. کرم های میلورم حتی برای انسان‌ها نیز غذای بسیار خوبی محسوب میشوند. بسیار خوشمزه هستند،  طعم آجیل مانند و بافت دلپذیری دارند. همچنین قابل استفاده به عنوان طعمه خشک برای ماهیگیری می باشد.

معرفی طرح پرورش کرم میل ورم

پرورش کرم های خوراکی (میل ورم – Mealworm) یکی از ساده ترین، ارزان ترین و کارآمدترین روشها برای تولید پروتئین برای شما یا حیواناتتان هستند.

این کرم ها در سبوس گندم و جو پرورش داده میشوند که بدونه انگل باکتری و بیماری هستند.

پرورش کرم میل ورم دردسر زیادی ندارد و غذای بسیار اندکی هم می خواهد و به راحتی و با سرعت زیاد تولید مثل خود را انجام می دهد. اما تنها چیزی که شما برای آن باید فراهم کنید محیط مناسب است.

نکته : روزانه کلنی میل ورم، و همچنین دمای نگهداری میل ورم خود را چک کنید و منبع ویتامینی و رطوبتی تازه در اختیارشان قرار دهید.

بازار فروش کرم های میل ورم :

به دلیل بالا بودن ارزش غذایی میل ورم،یکی از روش های عرضه آن این است که این محصول را با پودر های خنثی و یا ارزان قیمت مخلوط کرده تا کیفیت متعادل پیدا کنید و ارزش کلی محصول بالا تر برود. برای مثال می توان این کرم ها را با آرد گندم و یا جو با نسبت 30 درصد از این کرم و 70 درصد آرد و یا مواد مشابه مخلوط کرد و محصول نهایی که خمیری شکل است را به قطعات ریز تبدیل کرد و پس از خشک شدن به مصرف غذای انواع ماهی و یا طیور رساند.

روش دیگر و کم هزینه تر عرضه میل ورم این است که آن را به همان صورت کرم عرضه کنید. پرنده فروشی ها و آکواریوم فروشی ها و فروشندگان ماهی های زینتی می توانند در شکل بزرگتر خواهان این کرم ها باشند و دارندگان پرندگان خانگی و ماهی های زینتی نیز بازار کوچکتر اما بسیار فراوانتر میل ورم هستند و شما می توانید با بازاریابی میدانی بسیار ساده مقدار عظیمی از این کرم را با قیمت بسیار بالاتری به فروش برسانید.

پرورش کرم میل ورم

خلاصه ای بر کرم میل ورم :

پرورش میل ورم در ایران، مانند پرورش سایر حشرات نام چندان آشنایی نیست، شاید دلیل آن به یک باور قدیمی ما برمی گردد که همانند آفتی بر اقتصاد و تفکرات اقتصادی ما ضربه زده است؛ آفتی به نام محدود بینی.
متأسفانه ما همچون کودکان در سال های قبل می اندیشیم؛ ایران یعنی کل کره زمین، نمی خواهیم باور کنیم ما در کره خاکی زندگی  می کنیم که چند میلیارد انسان بافرهنگ‌ها و ذائقه های مختلف در آن زندگی می‌کنند.

شرایط محل زندگی کرم های میل ورم

درجه حرارت محل پرورش آنها باید ثابت باشد همچنین این منطقه باید تمیز و بدون مواد شیمیایی باشد این کرم های خوراکی در دمای ثابت 70 تا 75 درجه فارنهایت (21 تا 24 درجه سانتی گراد) بهتر رشد می کنند.

کرم هارا نباید بیش از حد خنک نگه داشت شما می توانید یک بخاری را برای استفاده در نزدیکی ظروف بگذارید تا دما را برای کرم ها خود پایدار نگه دارید.

منبع رطوبتی برای این کرم ها حتما باید توسط سبزیجات و میوه ­جات تامین شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر میل ورم خودداری کنید.

تغذیه کرم میل ورم

میل ورم ها احتیاج به یک مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم، جو پرک شده، سویا و… دارند و انتخاب یک مواد غذایی مغذی تاثیر مثبتی بر ارزش غذایی میل ورم ها خواهد گذاشت.
البته شما می توانید فقط از سبوس گندم برای تغذیه میل ورم ها استفاده کنید ولی مخلوط سبوس گندم و جو پرک شده (که خود دارای پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، انواع مواد معدنی و … می باشند) یک بستر مقوی­ تری برای تغذیه کرم میل ورم ایجاد کرده و ارزش غذایی را برای این کرم­ها چندین برابر خواهد کرد.
اگر شما از جو پرک شده و سویا برای تغذیه میل ورم­ها استفاده می کنید حتما جو پرک و سویا را میکسر زده و پودر کنید تا میل ورم­ها راحت تر از آن ها تغذیه کنند.

تمیز کردن بستر میل ورم ها :

میل ورم ها بعد از دو تا سه روز، از بستر بطور کامل تغذیه کرده و فقط فضولات آن ها باقی می ماند که این فضولات سریعا باید از کرم ها جدا شده و ظروف مربوطه شستشو داده شده و توسط یک دستمال کاملا خشک شده و مجدداً مراحل بالا تکرار شود.

نگهداری از میل ورم های خشک شده 

  • میل ورم خشک شده را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
  • برای استفاده طولانی مدت از میل ورم خشک شده، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
  • میل ورم خشک شده را درون یخچال قرار ندهید.
  • درب قوطی حاوی میل ورم خشک شده را برای جلوگیری از رطوبت، بعد از استفاده محکم ببندید.

موارد مصرفی کرم میل ورم 

کرم میل ورم برای مصرف غذای پرندگان :

غذای کاملاً طبیعی و مقوی با پروتئین بسیار بالا برای پرورش و رشد انواع قناری، بلوبردها، سهره‌ها، بلبل هزار دستان، سینه سرخ‌ها، سارها، توکاها، الیکایی‌ها، صعوه جنگلی، توکای سیاه، چرخ ریسکها، دارکوب‌ها، شانه بسر، جغد، کوکو، بلبل خرما، شاهین، دلیجه، زردپره، زنبور خوار گلوخرمایی، آبچلیک، خروس کولی، چرخ رسیک بزرک، گنجشک، چکاوک، سنگ چشم، طرقه، کبک، سهره آواز خوان، سهره قناری، انواع گونه از سهره، انواع گونه از قناری، انواع گونه فنچ، بلبل خالدار، جوجه‌ها، بوقلمون، مرغ شاخدار، قرقاول بزرگ، بلدرچین، اردک خانگی، مرغ خانگی، پرندگان کوچک مثل فنچ‌ها.

کرم میل ورم برای مصرف غذای طیور :

امروزه بسیاری از پرورش دهندگان طیور از این کرم‌ها برای کیفیت و شادابی طیور خود استفاده می‌کنند. ازانجای که این کرم‌ها خود از سبوس، جو، سویا، تغذیه می‌نمایند بهترین مکمل غذایی برای پرورش مرغ، بوقلمون، بلدرچین و … می‌باشند که نتیجه آن رشد پرنده و تولید گوشت کاملاً طبیعی و باکیفیت می‌باشد.

2024 بازدید