طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا (98)

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا (98)

تعریف درخت پالونیا :

درخت پالونیا از درختان سریع الرشد بومی کشور چین هستند که چوب و تنه قابل استفاده در صنعت نجاری جهت ساختن مبلمان، تخته لایه، کبریت و کاغذ و کارتن، هواپیماو گلایدر و ادوات موسیقی تولید و استفاده نمود.

پالونیا از درختان مناسب برای جنگلکاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و وروستا و کشت توام با انواع گیاهان زراعی رایج است برگها و گل اذین پالونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام مصرف شده انواع ترکیبات دارویی از آن استخراج می کنند گلهای درشت پالونیا گرده زا و شهدزا است

کاشت درخت پالونیا

 درخت پالونیا به طور خلاصه :

پالونیا یا درخت پرنسس در ایران با نام درخت نوروز گیاهی از راسته نعناسانان بوده و دارای ۶ تا ۱۷ گونه می باشد، گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند.

برگ های پالونیا قلبی شکل و شکوفه های خوشبو و زیبا و خوشه ای دارد که معمولاً در ارقام مختلف به رنگ سفید، صورتی مایل به بنفش هستند، پالونیا برای اولین بار به نام دختر پاول یکم تزار روسیه نام گذاری شده است، پالونیا هنگامی که بر روی گل می باشد (تقریباً اردیبهشت ماه) توریست هایی را برای تماشای باغ های زیبای آن به خود جذب می کند.

شرایط پرورش درخت پالونیا :

برای پرورش درخت پالونیا خاک لومی، شنی و خاک ماسه ای که خوب زهکشی شده باشد مناسب است: با این که این درخت تحمل خاک های فقیر را هم دارد اما بهتر است خاک اسیدی یا خنثی برای آن استفاده شود و نور آفتاب به صورت غیرمستقیم به آن بتابد.

اگر می خواهید پالونیاهایی که می کارید سرحال باشند و خوب رشد کنند باید در پاییز و یا بهار برای کاشت بذر اقدام کنید. البته کاشتن این درخت در کنار دیوار، در نزدیکی لوله های آب و گیاهان دیگر اصلا مناسب نیست.

ریشه های این درخت با بزرگ تر شدن درخت گسترده تر می شود و به همین دلیل باید این درخت ها را در فاصله پنج یا شش متر کاشت.

هم چنین در سال اول کاشت باید درخت را در زمان های معین آبیاری کرد و هیچ وقت نباید خاک آن خشک و برگ های آن جمع شود. قلمه زدن شرایط خاص خودش را دارد که فهیمی فرد در این خصوص می گوید:

برای قلمه زدن باید از یک جوانه قوی استفاده کرد. بذر این درخت از 1800 تا دو هزار تومان فروخته می شود. البته این قیمت ها واقعا ارزان هستند چرا که درختان پائولونیا جزو سودآورترین درختان به حساب می آیند و رشدشان نسبت به درخت صنوبر یک و نیم برابر است.

نحوه و زمان کاشت درختان پالونیا :

بهترین زمان برایکاشت درخت پالونیا پاییز  و اردیبهشت می باشد و بعد از اینکه ریشه آن پر شدباید به فضای  گلخانه یا هوای ازاد منتقل شود. 

برای جوانه زنی راه دیگرقلمه ریشه می باشد و زمانی که در زمستان کاشته شود در بهار جوانه میزند.

شرایط محیطی درخت پالونیا:

دامنه ی نوسان دمایی زیادی رو تحمل می کند. که یکی از بهترین درخت ها برای مناطق گرم جنوب ، مناسب برای مناطق بیابانی مرکز کشور و سرد شمال غرب کشور می باشد. ولی  بهترین دما برای آن دمای معتدل است .

رطوبت چه تاثیری بر روی درخت پالونیا دارد ؟

هرچه رطوبت هوا بیشتر باشد برگها پهن تر و بزرگ تر می شوند ولی همانطور که گفتیم یکی از بهترین پیشنهاد ها برای کاشت در مناطق جنوبی مثل اهواز و بوشهر و بندرعباس می باشد.

مخصوصا اینکه این مناطق شرجی هستند . همینطور شهر های مثل اردبیل و تبریز که سرد سیر هستند هم عالیه 

شرایط خاک برای درخت پالونیا:

طبق تجربه باغ شیشه ای ، بهترین خاک خاکی است که عمقش زیاد باشد تا ریشه بتواند کار کند ، اگر خاک سفت باشد و قبل از کاشت در آن تیکه از زمین ملات سیمان درست کرده باشند ، خاک سفت می شود و ریشه کار نمیکند ، درنتیجه برگها رشد نمیکنند ! سعی کنید قبل از کاشت خوب زمین را شخم بزنید ! تا سطح سفت زیر خوب نرم شود.

نحوه تغذیه و هرس :

خوراک درخت پالونیا کودهای سه بیست یا کامل است که تا اول بهار به خوبی رشد کند و تا برج ۳ این روند تغذیه ادامه دارد ، در تابستان یکی دو نوبت به کودهای پتاسیم بالا یا گلدهی جایگزین کنید تا شاخه های جانبی بزند و فرم گیاه خوب بشود. اگه کنار دیوار کاشته شود باید نیم متر فاصله داشته باشد و قسمت انتهایی نباید هرس شود تا بالا برود ، نکته ای که لازم است بدانید این است که در عرض ۴ سال تا ۱۵ متر میتواند رشد کند ولی اگر در وسط چمن کاشتهشود بهتراست از یک مترو نیم بریده شود تا درخت پنجه زنی کند و زیبا تر از همیشه شود.

نحوه تکثیر درختان پالونیا :

بهترین روشن تکثیر کاشت بذر می باشد البته به شرط اینکه خوب ضدعفونی شود. هر گرم بذر درخت پالونیا ۸۶۰۰ عدد بذر می شود. و قوه نامیه آن ۸۵ درصد است.

مواردی که باید حتما در موقع کاشت درخت پالونیا به آن توجه کنید

1. بایداز کاشت این نوع درخت در کنار دیوار خودداری شود.

2.خودداری از کاشت درخت پالونیا در نزدیکی لوله های آب لازم است.

3حداقل در سال اول کاشت، درخت بایددر زمانهای معین آبیاری شود. بطوریکه هیچگاه خاک آن خشک نشده و برگهای آن جمع نشود.

4.سعی شود در ابتدای رشد روند مسیر حرکت درخت را با هرس نمودن شاخه ها و جوانه های آن تعیین شود.

5.حداقل سعی شود تا فاصله ۲ الی ۳ متر از ایجاد شاخه به سمت اطراف جلوگیری شود.

نتیجه گیری کلی از کاشت درخت پالونیا در ایران

در کشور ما کمتر در مورد کمبود چوب صحبت شده است در حالی که اکثر صنایع که از چوب و کاغذ استفاده میکنند وابستگی زیادی به چوب دارند . اکنون ایران با کمبود سالانه 700هزار متر مکعب چوب روبروست که ناچار این مقدار چوب از خارج کشور و عمدتا از روسیه وارد می‌شود .

امروز در صنایع چوب و کاغذ کشورمان صنایع با کمبود سه میلیون متر مکعب فرآورده چوبی روبه‌رو هستند که رفع این مشکل نیازمند بهره‌گیری از روش‌های دیگر برای جبران این کمبود بوده تا صنایع وابسته با بحران و ورشکستگی مواجه نشوند. بدیهی است که برای جبران این کمبود چوب در کشور لازم است که گونه های درختانی که زود بازده هستند و رشد سریعی دارند شناسایی شوند .

1815 بازدید