طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی (98)

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی (98)

تعریف گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی :

هیدروپونیك روشی برای كشت گیاهان، بدون خاك میباشد.در این روش گیاه در آبی، غنی از مواد مغذی رشد می كند. با این وجود كشت هیدروپونیك می تواند به عنوان روشی جهت رشد گیاهان ، در سایر محیط های متراكم مثل مخلوط پوست درختان، بدون خاك مورد استفاده قرار گیرد.

روش هیدروپونیك روش پیشرفته باغبانی است كه هم در خانه و هم در تجارت مورد استفاده قرار می گیرد.در این سیستم هیچگونه علف هرزی رشد نکرده و گیاهان حاصل از این روش معمولا سالم تر و زودرس ترند و فضای كمتری را اشغال می كنند.کشت بدون خاک شامل انواعی از روشهای غیر متعارف کاشت گیاهان است . مانند کشت آبی و کشت در ماسه و کشت در سنگریزه و کشت هوایی و کشت داخل لوله و …

 گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی هیدروپونیک گل رز هلندی به طور خلاصه :

گل رز به عنوان ملکه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است.در حال حاضر گل رز یکی از محبوبترین گلهای جهان میباشد و از لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد. در آن موقع استفاده های داروئی آن بیشتر مورد توجه بوده ولی به تدریج کشت و کار آن در باغها گسترش یافت. علاقه و اشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال باعث گردید تا تولید آن در گلخانه انجام گیرد. 

امروزه که ایجاد اشتغال و تولید بیشتر در کنار بهره روی بهینه از منابع آب و خاک (به ویژه آب) به یکی از دغدغه های دولت تبدیل شده است.
واحدهای کوچک تولیدی که گلخانه یکی از آنهاست می تواند گزینه مناسبی باشد آن که به غیر از مسئله اشتغال سود آوری طرح و اقتصادی بودن آن طرح و اقتصادی بودن آن هم در نظر باشد. در کشت خاکي براي رشد ريشه محدوديت هايي وجود دارد که در کشت هيدروپونيک اين محدوديت ها نيست بنابراين ممکن است در اين کشت ريشه ها بيشتر از حجم شان رشد کنند. خصوصيات فيزيکي ريشه نقش مهمي را در جذب عناصر دارند همچنين در سيستمهاي هيدروپونيک رشد و توسعه ريشه در کار گياه تاثير گذار است. 

کشورمان از نظر تولید گل از قابلیت زیادی برخوردار است و می‌توانیم بگوییم برخی از انواع گل که در هیچ کجای دنیا امکان تولید آن نیست حتی در کشور هلند که مهدگل دنیاست، اما در ایران به علت تنوع آب وهوا این امر امکان پذیر است.

از ابتدای امسال تاکنون 45 میلیون دلار از محل صادرات گل ارز عاید کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه 15 درصد رشد یافته است.هم‌اکنون در کشور 2 میلیارد شاخه گل تولید می‌شود اما کمتر از 10 درصد گل‌های تولیدی صادر می‌شود. سال گذشته 180 میلیون شاخه گل به ارزش 60 میلیون دلار به بازارهای جهانی صادر شد که 60 میلیون شاخه در 6 ماه نخست و 120 میلیون شاخه در 6 ماهدومصادرشد.

ایران قابلیت زیادی برای تولید انواع گل دارد،زیرا از تنوع آب و هوایی مطلوبی برخوردار است و درواقع درتولید انواع گل در کشور مشکلی وجود ندارد. با توجه به افزایش قیمت دلار می‌توان به راحتی در بازارهای جهانی وارد شد و ارز آوری خوبی هم داشت.

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک خیار

انواع روش های کشت هیدروپونیک گل رز هلندی :

  • کشت آبی یا مایع: ریشه گیاه به طور مداوم در محلول غذایی قرار دارد و گیاه از قسمت طوقه بیرون از مایع است و با پلاستیک و مقوا و … بالا نگه داشته شده است . کشت درون لوله هم نوعی از کشت مایع است .
  • کشت در سنگریزه: در این روش آبیاری به دو صورت آبیاری لوله ای ( زیرزمینی ) که مواد غذایی در مخزنی بوده و به بستر رشد گیاه پمپ می شود و آبیاری سطحی که محلول غذایی رقیق در سطح محیط رشد توسط لوله سوراخداری پخش می شود.
  • کشت آبی: این کشت بیشتر برای گیاهان زینتی به کار می رود .
  • کشت در ورمی کولیت: ریشه گیاه در ورمی کولیت که با موادی معدنی مخلوط شده است قرار دارد 
  • کشت در هوا: در این روش ریشه گیاهان در محیطی قرار گرفته که به وسیله قطراتی آب که حاوی مواد غذایی لازم است اشباع شده است . این روش به تجهیزات پیشرفته نیاز دارد .
  • کشت در ماسه: ریشه گیاهان در داخل مواد جامدی که دارای قطر کوچکتر از 3 میلی متر باشند قرار دارد و این مواد مانند پلاستیک و پشم سنگ و یا هر ماده دیگری که آلی نباشد ممکن است .

فواید هیدروپونیک گل رز هلندی

1- صرفه جوئی زمانی و نیاز به نیروی کار کمتر

(زیرا در کشت آبی نیاز به عملیات تهیه بستر خاک و وجین کردن علف های هرز و غیره نمی باشد)

2-با حذف خاک آفات موجود در خاک نیز حذف می شود.

3-در جاییکه خاک مناسب ندارد یا خاک دچار بعضی بیماریها است استفاده می شود.

4-کنترل شرایط محیطی از جمله نور، دما، رطوبت و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.

5-به دلیل نبود خاک و علف هرز عملیات کشاورزی ساده تر است.

6-حذف خاک درنتیجه حذف بیماری ها

7-کاشت گیاه با تراکم بیشتری و درنتیجه تولید بیشتر

8-مصرف بهینه آب: زیراهیچ آبی به هدر نمی رود و علف هرزی وجود ندارد که از آب استفاده کند.

نحوه تولید هیدروپونیک گل رز هلندی :

بسیاری از ارقام رز به دلیل داشتنخصوصیاتی همچون زیبائی، دوام، فرم گل و شاخساره برای استفاده بعنوان گلبریده مناسبند و از ارقام آن بطور ویژه در شرایط مناسب برای برداشت و مصرفبعنوان گل شاخه بریده استفاده می شوند. گلهای شاخه بریده رز به دلیلزیبائی و تنوع سالهاست که در صدر تجارت جهانی گل و گیاه قرار دارد و شایدگلفروشی را در جهان پیدا نکنید که در میان گلهای فروشی خود گل رز رانداشته باشد. از ارقام هیبرید چای برای تولید گل بریده استفاده می کنندبا در اختیار داشتن گلخانه مناسب امکان تولید آن در تمام طول سال فراهماست این گیاه چند ساله بوده و تا ۶ سال امکان بهره برداری اقتصادی از آنفراهم است. برای تولید گل شاخه ای معمولاً تعداد ۷ بوته درمترمربع کشت میشود و پس از۳ تا ۵ ماه از کشت گیاهچه ای پیوندی(stentling) به بهرهبرداری می رسد. بوته های مادری وارداتی معمولا پیوندی بوده و به دو روش پیوند می شوند که یکی به صورت پیوند شکمی که در گیاهان رز نیم ساله( Half year ) که گیاه به صورت ریشه فروش می رسد انجام می شود.

 

خرید

1345 بازدید