طرح توجیهی احداث مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی (97)

امتیاز 3.00 ( 1 رای )

در حال بارگذاری
21 شهریور 1398
Word
KB 39
17
۳۰,۰۰۰ تومان ۲۰,۰۰۰ تومان
خرید

 طرح توجیهی احداث مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی (ویرایش 97)

تعریف مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی :

مجتمع‌های بزرگ تفریحی و ورزشی که امروزه در شهرها و بین شهرها احداث شده اند از واقعیت‌های زندگی امروزه به شمار میروند. احداث این مجتمع‌های تفریحی و گردشگری امکانات و مزیت‌های زیادی را در اختیار مردم قرار می‌دهد. به‌ طوری‌که در یک مجتمع تفریحی‌ ورزشی که بنا میشود، بخش‌های متنوعی برای رفاه شهروندان عزیز در نظر گرفته میشود. برای مثال در این طرح توجیهی که ما مورد بررسی قرار داده‌ایم بخش‌هایی همچون سینما، بخش ورزشی مجموعه، غرفه‌ها و بخش‌های فروش، فست فود ها و رستوران‌های لوکس و همچنین شهربازی برای کودکان در نظر گرفته‌شده است.

ازآنجایی‌که با افزایش روزافزون ترافیک شهری و شلوغی جاده‌ها امکان استفاده از مکان‌های تفریحی برای عموم مردم مشکل ایجاد کرده است، وجود یک مجموعه کامل که همه این امکانات را یکجا و در یک مکان به شهروندان ارائه دهد بسیار موردتوجه قرار میگیرد و استفاده از این مجموعه‌های تفریحی باعث صرفه‌جویی در وقت، انرژی و هزینه‌های استفاده‌کنندگان میشود.

طرح احداث مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی شامل موارد زیر میباشد :

 • هتل آپارتمان
 • مجموعه های ورزشی
 • مجموعه سلامت
 • رستوران
 • فست فود
 • کافی شاپ
 • سالن اجتماعات
 • سالن جشن و سالن مراسم
 • آشپزخانه مرکزی
 • باشگاه بدن سازی و …
 • استخر و جکوزی و …

مزیت های مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی

در مجتمع‌ های تفریحی بزرگ چون فضای لازم برای پارک ماشین وجود دارد و همچنین شهروندان می‌توانند خرید خود را در یک مکان و به‌صورت یکجا انجام دهند، همین امر سبب احساس امنیت و آرامش برای مشتریان میشود.

برخی از مزایا عبارتند از :

1. ایجاد اشتغال و کسب درآمد

2. افزایش سطح رفاه شهروندان در منطقه

3. پاسخگویی به بخشی از نیاز منطقه در زمینه هتل داری، خدمات رفاهی، تفریحی و ورزشی به بهترین وجه ممکن

4. تأمین بخشی از نیاز منطقه به وجود این چنین مجتمعی با این سطح خدمات
5. تأمین بخشی از نیاز درمانی و سلامت منطقه به صورت تخصصی و خاص
احداث مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی
تاریخچه مجتمع رفاهی :

 صنعت گردشکری و توریسم امروزه یکی از مهمترین راهکارهای ایجاد ارزش افزوده و بهره وری بیشتر در جامعه محسوب میشود. یکی از نیازهای صنعت گردشگری و توریسم اماکن رفاهی تفریحی ورزشی میباشد. در طرح توجیهی احداث مجتمع رفاهی تفریحی ورزشی سعی شده است تا با معرفی صنعت گردشگری اطلاعات  بیشتری  در زمینه این طرح، میزان سرمایه گذاری، سودآوری، تسهیلات اعطایی و نرخ های بازده سرمایه گذاری آن ارائه شده و آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری مناسب بررسی نماییم.

بررسی ابعاد گردشگری

خدمات این مجموعه را از ابعاد دیگر نیز می توان مورد بررسی قرار داد، یکی از مهمترین و اساسی ترین ابعاد شکل گیری این مجموعه ها را میتوان بعد گردشگری و توریسم دانست. این مسئله با عنایت به منطقه اجرای طرح که در مسیر تهران مازندران یعنی یکی از شاهراه های تفریحگاهی و گردشگری ایران قرار دارد، بیش از پیش احساس میشود. بنابراین به تشریح ابعاد گردشگری ایجاد یک مجموعه رفاهی تفریحی و ورزشی نیز می پردازیم :

گردشگری و جهانی شدن :

گردشگري يكي از عوامل تسهيل كننده جهاني شدن محسوب ميشود. گردشگري به عنوان يكي از جريان هاي داخل منطق شبكه ه‏اي اقتصاد جهاني ميباشد كه در راستاي جريان سرمايه از مركز به پيرامون عمل مي كند. جهاني شدن اقتصاد بستري را فراهم مي آورد كه در رابطه اي مستقيم با جريان گردشگري قرار ميگيرد. گردشگری در الگو های فضايی سه گانه در فرآيندی از جهانی شدن به سوی شکل دادن به يک  «دهکده گردشگری » در حرکت است و مانند بازار آزاد مشترکی میماند که تمامی کشورها درخور تلاش خود از آن بهره می برند. اصول مشترك در اين دهكده گردشگري سيستم هاي رزرو و رايانه ای شدن جهاني ميباشد. رقابت جهاني و داد و ستد گردشگري اصول اقتصادي و توزيع سودمندي از گردشگري را ديكته ميكند. در اين راستا گردشگري براي رسيدن به توازن بين دو بعد اتحاد تفاوت ها و تنوع ها تلاش مي كند. از اين رو گردشگري بر گزيده ه‏ايی از چهره هاي مثبت جهاني شدن ميباشد، كه بر ويژگي ها و جذابيت هاي محلي شدن نیز تاكيد مي كند.

مزایای گردشگری :

گردشگري در بسياري از كشورهاي بزرگ و كوچك جهان، يكي از بزرگ‌ ترين و سودآورترين صنايع میباشد. كشور ايران با پيشينه تمدني كهن و جاذبه‌هاي متنوع و موقعيت برجسته اقليمي، ضمن آنكه خواهان منافع اقتصادي از جمله اشتغال‌زايي و درآمد ارزي میباشد، بر حفظ ارزش‌هاي متعالي و هويت فرهنگي، بر تمدني خود نيز تاكيد دارد. كشور ايران عليرغم غنا و تنوع فرهنگي، ‌تمدني، زيست محيطي و آداب و رسوم، جايگاه و سهم متناسب با خود را در صنعت گردشگري كسب نكرده است. هدف كلي، شناسايي اهداف گردشگري در صنعت توريسم است. تا بتوان بر اساس آن، راه‌كارهاي مناسبی جهت استفاده لازم از آنها را فراهم کرد. بدين ترتيب ميتوان اميدوار بود كه در صورت تقويت اين عوامل بتوان در اين زمينه به رشد چشمگيري دست پيدا كرد.

لازمه اطلاع رسانی در ایران :

مالزی كشوری است كه در دو دهه اخیر پیشرفت‌های شایان و چشمگیری داشته است و به سرعت توانسته خود را با استانداردهای جهانی همسو كند. بیست سال قبل خیابان‌ های پایتخت این كشور مسلمان‌ نشین حتی آسفالت نبود ولی اكنون بناها و آسمان‌ خراش‌های بسیار زیبا و مدرنی در آن برپا شده است و ازنظر تمامی جنبه‌های توریستی میتوان آن را جزو مناطق جذاب به حساب آورد. حال اگر مردمان كشوری آسیایی كه از نظر فرهنگ و آداب و رسوم، نزدیكی بیشتری با ما دارند از وضعیت پذیرایی و سرویس‌ دهی در كشورمان ناراضی باشند حساب كشورهای غربی با كیلومترها فاصله اخلاقی و فرهنگی، روشن خواهد بود. صنعت توریسم امروزه یكی از كانون‌های مهم جذب درآمد برای كشورها میباشد و درآمد حاصل از آن، كشورهایی مانند تركیه را سرپا و آباد نگه می دارد پس نمیتوان به این سادگی از این درآمد چشم‌پوشی كرد به خصوص كه كشور ما نقاط بسیار جذابی برای گردشگران دارد و آب‌ و هوای آن نیز بسیار مناسب است و تنها با كمی سلیقه و توجه میتوان از این نعمت كه به وفور در گوشه‌ و كنار این مرز و بوم وجود دارد، بهره‌های مناسب برد.

فرصت ها و جاذبه های گردشگری در ایران :

برخورداری از میراث غنی فرهنگی، باستانی و همچنین تاریخی، مهم ترین مزیت نسبی ایران نسبت به کشورهای منطقه در جذب گردشگر خارجی محسوب میگردد. افسانه ها و تاریخ تمدن اسلامی، بناهای ثبت شده در فهرست یونسکو، مانند تخت جمشید، نقش رستم و معبد چغازنبیل، سلسله ساسانیان و آتشکده زرتشت، اعراب مسلمان و ایلات متعدد، اصفهان، شیراز، همدان و… به همراه تاریخ سه هزار ساله، ایران را به محل وقوع رخدادهاي مهم تاریخی تبدیل نموده است و با توجه به وفور آثار تاریخی و تنوع آداب و سنن این کشور همواره مورد توجه سیاحان و گردشگران، تجار و بازرگانان بوده است.

به لحاظ ژئوپلتیک، قرار گرفتن ایران در مسیر جاده ابریشم و دسترسی آن به آب های بین المللی، ارتباط مستقیم ایران با کشور های آسیای میانه و افغانستان از یک سو و کشورهای حوزه خلیج فارس از سوی دیگر مزیت مهمی در توسعه گردشگری محسوب میگردد.

خرید

  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.