جیره غذایی بز شیری سانن 10 راسی

امتیاز 2.00 ( 3 رای )

در حال بارگذاری
20 دی 1399
pdf
374KB
14
5754 بازدید
۳۵,۰۰۰ تومان
خرید

جیره غذایی بز شیری سانن

جیره غذایی بز شیری سانن می تواند سبب تولید هر چه بیشتر شیر در این دام شود. همان طور که می دانید سانن یکی از نژاد های معروف بز در دنیاست که به علت تولید شیر  فراوان در هر دوره شیر دهی و همچنین نرخ بالای دوقلوزایی از محبوبیت فراوانی در بین پرورش دهندگان دام های سبک برخوردار است. ویژگی های ارزشمند سانن موجب شده تا بسیاری از کشورها از این دام به منظور آمیخته گری با سایر نژاد های بومی استفاده نمایند. ایران نیز چند سالیست که با مشارکت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی، این نژاد اصیل را از فرانسه وارد نموده و اکنون شاهد پرورش آن در جای جای کشور هستیم.

آشنایی بیشتر با جیره غذایی بز شیری سانن

جیره غذایی بز شیری سانن همانند سایر دام ها از دو بخش کنسانتره و علوفه تشکیل شده است. مجموع این دو بخش موجب تامین نیاز غذایی بدن دام به ریز مغذی هایی همچون انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینی می گردد. اگر این ریز مغذی ها به درستی تامین شوند بز شیری سانن بهتر می تواند عملکرد خود را در تولید شیر بروز دهد. از این رو یک پرورش دهنده موظف است که جیره غذایی بز شیری سانن را به گونه ای تهیه کند که تمام احتیاجات بدن در طی دوره پرورش رفع گردد. 

همان طور که اشاره کردیم خوراک بز سانن متشکل از کنسانتره و علوفه است که به شرح این دو بخش می پردازیم:

1- علوفه: یکی از قسمت های اصلی تشکیل دهنده جیره غذایی بز شیری سانن است که شامل ته مانده محصولات کشاورزی و مواد حبوبات نرم می باشد. این بخش گرچه در مقایسه با مواد کنسانتره ای از نظر ریز مغذی ها ضعیف تر هستند اما گنجاندن آن در جیره غذایی بز سانن موجب افزایش تولید شیر بیشتر می گردد. انواع کاه (نخود، گندم، عدس و …)، یونجه و سیلاژ از مهمترین مواد علوفه ای به حساب می آیند.

2- کنسانتره: کنسانتره یا مواد متراکم از اصلی ترین بخش خوراک بز شیری سانن به حساب می آید. این دام برای این که بتواند برای مدت زمان طولانی مقدار بیشتری شیر تولید کند به مواد مغذی نیاز دارد که علوفه به تنهایی قادر به تامین آن نمی باشد. کنسانتره در واقع خوراک متراکمی است که تمام عناصر مورد نیاز دام نه کم و نه زیاد در آن گنجانده شده است. از مواد کنسانتره ای می توان اشاره ای به انواع غلات، انواع کنجاله، مکمل معدنی و یتامینی نمود. 

نحوه تنظیم جیره غذایی بز شیری سانن

تنظیم خوراک بز شیری سانن بایستی بر اساس عوامل مختلفی از جمله سن، وزن، دوره پرورش (آبستنی، شیردهی، جفت گیری و …) صورت گیرد چرا که احتیاجات غذایی در هر دوره و هر وزنی متفاوت است. به عنوان مثال زمانی که دام در دوره شیردهی قرار دارد میزان مصرف خوراک دو برابر مصرف خوراک در دوره خشک (دوره ای که دام در آن هیچ تولیدی ندارد) است؛ زیرا علاوه بر احتیاجات نگهداری به احتیاجات رشد و تولید نیز نیاز دارد. از این رو برای هر دوره بایستی جیره ای جداگانه تنظیم شود که متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان به ویژه آن هایی که به صورت سنتی کار پرورش را انجام می دهند به این مسائل توجه چندانی ندارند به همین علت است که غالبا با کاهش بازدهی در تولید شیر دست و پنجه نرم می کنند.

جیره غذایی بز شیری سانن 10 راسی چگونه جیره ای است؟

جیره غذایی بز شیری سانن که فایل  آن در این سایت منتشره شده و شما سروران گرامی می توانید آن را دانلود نمایید برای 10 راس با متوسط تولید شیر (1 الی 3 کیلوگرم در روز) به قلم نگارش درآمده است. این جیره بر اساس مراحل مختلف دوره پرروشی و با توجه به نیازهای فیزیولوژیک تنظیم شده است که این مراحل به صورت زیر می باشند:

  • خوراک بز شیری سانن در دوره خشک (دوره ای که دام تولید شیر ندارد)
  • خوراک بز شیری در دوره جفت گیری
  • خوراک بز شیری در دوره آبستنی (اوایل، اوسط و اواخر)
  • خوراک بز شیری در دوره شیردهی (اوایل و اواخر)

برای هر کدام از مراحل مذکور جیره ای جداگانه تنظیم گردیده و اشاره شده که دام در طول روز چقدر خوراک مصرف می کند؟ چند درصد خوراک از کنسانتره و علوفه تشکیل شده است؟ 10 راس بز شیری سانن چقدر در طول روز خوراک مصرف می کنند؟ و در نهایت هزینه خوراک روزانه 10 راس چقدر است؟

همچنین جیره غذایی بز شیری سانن از دو بخش کنسانتره و علوفه تشکیل شده است که علوفه به کار رفته در این جیره شامل یونجه و کاه می باشد و اما کنسانتره متشکل از مکمل معدنی و یتامینی، ذرت، جو، کنجاله سویا و سبوس گندم است که در صد هر کدام از این مواد خوراکی نیز مشخص شده؛ به عنوان مثال در این جیره در یک تن کنسانتره 240 کیلوگرم جو استفاده شده است.

نمونه ای از جدول تنظیم خوراک

ردیف نوع خوراک درصد خوراک مقدار (کیلو گرم)

1 راس بز سانن

مقدار (کیلو گرم)

10 راس بز سانن

قیمت هر کیلو (تومان) هزینه کل (تومان)

10 راس بز سانن

1 کاه
2 یونجه
3 کنسانتره بز شیری
  جمع کل 100 1/5 15

 

همچنین بخوانید:

خوراک بزهای شیری سانن پرتولید به ظرفیت 30 راس

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.