طرح توجیهی بسته بندی حبوبات (97)

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

 طرح توجیهی بسته بندی حبوبات (ویرایش 97)

تعریف حبوبات :

بُنشن یا حبوبات شامل انواع دانه‌های خوراکی مانند لوبیا، عدس، ماش، نخود، لپه و غیره میباشد. حبوبات دارای مقدار زیادی پروتین، کربوهیدرات، مواد معدنی مانند : آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و ویتامین آ میباشند. این مواد غذایی کم چرب خواص بسیار زیادی دارند که برای بدن بسیار مفید میباشد. مدت‌ هاست که افراد گیاه‌خوار حبوبات را منبع پروتئین خود می‌دانند و از این مواد غذایی فوق‌العاده مفید برای تأمین نیازهای خود استفاده میکنند. با این حال همه می‌دانیم که حبوبات از نظر برخی از اسیدهای آمینه کمبود دارد و پروتئین‌ های آن نیز کامل نیست. برای همین است که حبوبات را اغلب با مواد غذایی دیگر مثل غلات و مواد غذایی چرب مصرف میکنند تا کمبود اسیدهای آمینه آن جبران شود. البته لزومی ندارد همه‌ی این مواد غذایی متنوع را یک جا و در یک غذای مصرف کرد. حبوبات همچنین سرشار از موادی به نام فیتونوترینت‌ها هستند که با بیماری‌های مختلف مقابله میکنند. حبوبات منبع خوب فولات یا همان ویتامین B9 محسوب میشود که در مادران باردار باعث رشد خوب جنین میشود. شاخص گلیسمی این مواد غذایی پایین بوده و برای افراد دیابتی مفید میباشد. برای پخت حبوبات لازم است که آن‌ها را در مقدار زیادی آب سرد بریزید و روی گازقرار دهید. نمک اضافه نکنید زیرا این کار باعث می‌شود که حبوبات سفت شده و زمان پخت آن طولانی‌تر شود.

کاربرد های بسته بندی حبوبات 

برخی از مزایای بسته بندی حبوبات عبارتند از :

1. ماندگاری بیشتر حبوبات

2. کاهش تلفات هنگام مصرف

3. ارزش گذاری برای مصرف کننده

4. انطباق با معیارهای بهداشتی

5. حفظ حبوبات از آسیب های جانوران موذی

بسته بندی عبارت است از هنر وعلم آماده سازی مواد غذایی برای انبار کردن و در نها یت فروش.. بسته بندی باید تا حد امکان ساده و ارزان باشد ضمن اینکه اهداف اولیه بسته بندی یعنی خاصیت حفاظتی و جذابیت رانیز باید دارا باشد. با عنایت به این که مواد بسته بندی توسط ماشین های مختلف انجام میشوند بنابراین خواص دیگری نیز باید داشته باشند که عبارتند از : نرمش، قابلیت پذیرش چاپ، قابلیت استفاده در ماشین های لفاف، قابلیت دوخته شدن در حرارت، شکل پذیری به کمک باد یا خلا و یا فن آوری های حرارتی. خواص مطلوب دیگری که به ویژه از دیدگاه صنایع غذایی مهم هستند عبارتند از : شفا فیت، نفوذپذیری یا غیر نفوذپذیری محصول نسبت به بخار اب وگازهای دی اکسید کربن، اكسيژن و نیتروژن.

بسته بندی حبوبات
تاریخچه حبوبات :

بعد از جنگ دوم جهانی اراضی تحت کشت حبوبات و تولید دانه آنها به سرعت غلات توسعه نداشت. برای مثال، در آن زمان تولید گندم و برنج تقریبا دو برابر شد ( از 315 میلیون تن به 674 میلیون تن) در حالی که میزان تولید حبوبات فقط 26 درصد افزایش یافت. افزایش تولید غلات بیشتر به واسطه عملکرد بهتر و در حبوبات بیشتر به دلیل افزایش سطح زیرکشت آنها بوده. مطابق آمار سازمان خواربار و کشاورزی جهانی (فائوف 1986) سطح زیر کشت حبوبات برای تولید دانه حدود 68 میلیون هکتار (یعنی 6/10 درصد مساحت زیر کشت غلات) و میزان محصول کل آنها 55 میلیون تن بوده است.

اهمیت بسته بندی 

وقتی حبوبات به صوت بسته‌بندی به فروشگاه‌ها عرضه میشوند، باعث میشود که مصرف‌کننده بدون کمک گرفتن از فروشنده و صرفاً با مشاهده اطلاعات روی بسته خرید خود را انجام دهد، همچنین اگر محصولی که در قالب بسته‌بندی ارائه شده باشد از کیفیت بالایی برخوردار باشد باعث میشود که مشتری در خریدهای بعدی با مشاهده آن برند که قبل خریداری کرده اقدام به خرید کند و به دنبال محصول دیگری نباشد و همین باعث بالا رفتن میزان فروش و درنهایت کسب سود بیشتری برای تولیدکننده میباشد. بسته‌بندی اگر خوب و باکیفیت و با طراحی جدید انجام شود میتواند به‌عنوان زبان محصول شناخته شود، یعنی معرف محصول باکیفیت باشد و نظر خریدار را به خود جلب کند.

انتخاب رنگ‌ها در طراحی بسته‌بندی بسیار مهم‌ هستند، رنگ‌ها در بسته‌بندی باعث میشوند که محصولات در خاطر مشتری بماند و باعث میشود که در انتخاب مشتری تأثیر بگذارد. در بسته‌بندی انتخاب کاغذ، پلاستیک و رنگ و طرح روی بسته بسیار پراهمیت است. از اهمیت بسته بندی در بازاریابی محصولات نیز نمیتوان چشم‌پوشی کرد.

نکات مهم در حین بسته بندی 

جاذبه بسته بندی :

وقتی حبوبات بسته‌بندی میشوند و وقتی در قفسه‌های فروشگاه‌ها قرار میگیرند باید توجه مشتری را جلب کنند، به همین خاطر بسیاری از شرکت‌ها و برندهای بزرگ هزینه‌های زیادی را صرف انتخاب طرح و رنگ بسته‌بندی میکنند تا محصول جذابی درنهایت وارد بازار کنند. توضیحات روی بسته‌بندی و ستورالعمل‌ها و توضیحاتی که درباره محصول روی بسته‌بندی درج‌شده‌اند بسیار مهم میباشند و باعث میشوند که مشتری راحت‌تر درباره خرید آن کالا تصمیم بگیرد و مشتری را ترغیب به خرید آن محصول کند.

تفکیک :

بسته‌بندی حبوبات باعث میشود که نام تجاری یک محصول از نام تجاری بسته‌بندی‌ های دیگر متمایز شود، به این خاطر که بسته‌بندی باعث میشود که یک محصول نام شرکت، آرم و طرح آن شرکت را همراه خود داشته باشد و مشتری در خریدهای بعدی بتواند به‌ راحتی همان محصول را از بین سایر محصولات شناسایی و انتخاب کند. بعد از طرح و رنگ بسته بنی چیزی که برای مشتری واقعاً مهم است کیفیت محصولی است که بسته‌بندی‌ شده است.

ابزار بازاریابی :

یک بسته‌بندی خوب به‌عنوان یک ابزار تبلیغاتی عمل میکند و میتواند فروش یک محصول را به‌ آسانی و به‌سرعت افزایش دهد، اگر بسته‌بندی خوب باشد خودش کار تبلیغات را انجام میدهد و حتی میتواند به‌عنوان یک رسانه تبلیغاتی عمل کند. وقتی بحث بسته‌بندی پیش می‌آید محصولاتی که شما بسته‌بندی کرده‌اید باید بتوانند در بازار ایستادگی کنند و با رقبای شما رقابت کنند.

 

خرید

2840 بازدید