طرح توجیهی گاوداری 50 رأسی (آپدیت سال 99)


در حال بارگذاری
27 خرداد 1399
ورد + پی دی اف
کیلوبایت
35 صفحه
۳۵,۰۰۰ تومان
خرید

هدف از اجرای این طرح احداث گاوداری گوشتی 50 رأسی است , در این طرح سعی شده تمام مواردی که برای اجرای این طرح اعم از ساخت و ساز گرفته تا هزینه های خرید دام و خوراک و نگهداری همه مورد بررسی و محاسبه قرار گرفته اند . همه هزینه ها بر اساس قیمت های سال 99 محاسبه شده اند .این طرح برای علاقه مندان احداث گاوداری و متقاضیانی که می خواهند وام بگیرند یا مجوز دریافت کنند مفید خواهد بود.

ازآنجایی‌که پرورش گاو گوشتی به‌منظور دستیابی به حداکثر گوشت تولیدی در داخل و خارج از کشور با درآمدزایی و سود قابل‌توجهی همراه است بر آن شدیم تا طرح توجیهی گاوداری 50 رأسی در سال 99 را برای شما دامداران و کارآفرینان عزیز آماده نماییم تا از این طریق مرحله‌به‌مرحله برآورد تمامی هزینه‌های پرورش را در اختیار داشته باشید.

توجیه اقتصادی پرورش گاو گوشتی – گاوداری 50 رأسی

در طرح توجیهی گاوداری، هدف دستیابی به حداکثر گوشت قرمز است که برای نیل به این هدف بایستی دام‌ها را پروار نمود تا طی مدت کوتاهی رشد کنند و بتوانند اهداف پرورشی گاو داران را برآورده سازند. گاو گوشتی اگر از نژاد مناسبی انتخاب شود همچنین با رعایت اصول پرورشی و اعمال نکات مدیریتی می‌توان در طول دوره پرورش به تولید خوبی دست‌یافت.
گاو گوشتی اگر از سنین پایین‌تر یعنی 4 الی 5 ماهگی (زمانی که گوساله هستند) و با وزن 80 کیلوگرم برای پروار بروند می‌توان پس از رسیدن به وزن 500 الی 600 کیلوگرم و یا حتی بیشتر، آن‌ها را روانه کشتارگاه نمود. پس با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که در طول دوره پروار، با نگهداری از 50 رأس گاو گوشتی به 25 الی 30 تن گوشت (البته به‌صورت وزن زنده نه لاشه دام) دست‌یافت. علاوه بر گوشت می‌توان کودی را که دام تولید می‌کند را نیز به فروش رساند.

مزیت پرورش گاو گوشتی
• افزایش تولید گوشت قرمز به‌منظور رفع نیازهای تغذیه‌ای جامعه
• جلوگیری از فشار چرای دام بر روی مراتع کشور
• امکان اجرای طرح در تمام مناطق کشور
• ایجاد اشتغال‌زایی و رفع بیکاری
• خودکفایی در تولید و عدم وابسته بودن کشور به واردات گوشت قرمز
• جلوگیری از خروج ارز و کمک به چرخ اقتصادی کشور

بازار سنجی گوشت قرمز
یکی از نکاتی که در ارتباط با پرورش گاو گوشتی بایستی مدنظر قرارداد پیدا نمودن بازار مصرف آن است. همان‌طور که جایگاه احداث واحد دامداری ازنظر موقعیت و شرایط جغرافیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بازار سنجی را نیز باید موردتوجه قرارداد؛ چراکه اگر بازار مصرف جالبی نداشته باشید ممکن است که اجرای طرح توجیهی گاوداری به ضرر شما تمام شود. به‌عنوان‌مثال اگر مردم شهر شما تمایلی زیادی به مصرف گوشت گاو ندارند، به فروش رساندن محصولات خود قدری سخت است که در این حالت مجبور هستید محصولات را به سایر نقاط عرضه کنید. پس لازم است که در هنگام احداث واحد پرورشی بازار مصرف را نیز پیدا کنید تا دغدغه‌ای از این منظر نداشته باشید.

عوامل اساسی در اجرای طرح توجیهی گاوداری 50 رأسی
1- جایگاه و تأسیسات: نقش این پارامتر فراهم نمودن محیطی امن، راحت و بهداشتی برای دام در طول دوره پرورش است در این شرایط است که دام می‌تواند استعداد ژنتیکی خود را به نمایش بگذارد تا حداکثر تولید را بروز دهد. در ساخت جایگاه باید با توجه به شرایط آب و هوایی از مصالح ساختمانی به کار گرفت که بتواند در مقابل شرایط جوی به‌خوبی دوام بیاورد.

2- قیمت گاو خریداری‌شده: در پرواربندی بایستی از دامی استفاده نمود که هم سالم و هم این‌که بتواند وزن گیری مناسبی داشته باشد. از طرفی نمی‌توان به هر قیمتی آن‌ها را خریداری نمود؛ و بایستی تفاوت قیمت خریدوفروش آن در نظر گرفته شود تا ازنظر اقتصادی قابل توجیه باشد.

3- شکل ظاهری گاو برای پرواربندی: دامی که برای پرواربندی انتخاب می‌شود بایستی دارای استعداد تولید گوشت باشد. بدن گاوهای پرواری باید کوتاه، پهن و عضلانی با گردنی کوتاه و نیرومند باشند. در این نوع از گاوها ماهیچه‌ها در نقاطی که ارزش گوشتی بیشتری دارند همانند دست و ران‌ها، بایستی از رشد خوبی برخوردار باشند.

4- سن و وزن گاو پرواری: هر چه که سن گاو پایین‌تر باشد ازنظر فیزیولوژیکی رشد نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد و از طرفی این رشد هم بیشتر به‌صورت ذخیره عضله و گوشت است. درحالی‌که هر چه سن دام بالاتر می‌رود این رشد به‌صورت ذخیره چربی خود را نمایان می‌کند که ازنظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود چراکه قیمت هر کیلوگرم چربی بسیار کمتر از قیمت یک کیلوگرم گوشت است.

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی پرورش گاوداری 50 رأسی نگارش سال 99:

برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر انبارها و محل نگهداری
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل
برآورد تجهیزات لازم برای گاوداری
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل پرورش گاوداری
برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

آخرین نگارش طرح توجیهی گاوداری 50 راسی سال 99 می باشد و همه اطلاعات و محاسبات در سال 99 انجام شده اند.

طرح پرورش گاو گوشتی شامل فایل ورد و پی دی اف می باشد .

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.