طرح توجیهی مرغ بومی ویرایش 98


در حال بارگذاری
4 آبان 1398
Word
KB 17
2
۲۵,۰۰۰ تومان
خرید

 طرح توجیهی مرغ بومی

تعریف مرغ بومی :

مرغ بومی، یکی از فراوان ترین انواع و گونه های طیور میباشد که روستاییان به شدت از تولید و پرورش آن استقبال میکنند. این گونه از مرغ ها تا حد زیادی در برابر انواع بیماری های مخصوص طیور مقاوم بوده و با انواع سیستم اداره و کنترل و پروش مرغ سازگاری دارند. همچنین، تخم این مرغ ها بسیار مغذی بوده، خواص بیشتری دارد و در نتیجه ارزش و سود آوری آنها بالاتر و بیشتر میباشد.  علاوه بر این، با توجه به مزیت ها و حساسیت های بهداشتی که افراد مختلف نسبت به محصو لات غذایی ارگانیک دارند، تقاضای زیادی برای پرورش این مرغ وجود دارد. اگر کشاورزان بخواهند مرغ  بومی را صرفا برای تولید تخم مرغ پرورش دهند، میتوانند نژادهای بومی را با نژاد های سبکی که میزان تولید تخم مرغ شان خوب است را ترکیب کنند. در صورتی که کشاورزان تمایل به پرورش مرغ های گوشتی داشته باشند، میتوانند از نژاد سنگین بهره گیرند. کشاورزانی که مایل هستند کیفیت تولید تخم  و گوشت مرغ هایشان بالا باشد، میتوانند نژاد مرغ ها را با استفا ده از نژاد ترکیبی اصلاح نمایند.
اهمیت و جایگاه پرورش مرغ بومی :

 • مرغ بومی یا مرغ خانگی در اکثر مناطق روستایی و عشایری کشور پرورش داده میشود. خانواده ها در این مناطق میتوانند با فروش گوشت و تخم و یا حتی پر آن بخشی از نیاز های زندگی خود را تامین کنند.
 • اگر پرورش مرغ بومی در سطح وسیع تری صورت بگیرد میتوان به عنوان یک شغل درآمد زا که سبب بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور میشود به آن نگریست.
 • مرغ بومی به لحاظ ارگانیک بودن و داشتن گوشت و تخم خوش طعم تر، برای بسیاری از مصرف کنندگان در مقایسه با طیور تجاری دارای ارجعیت است.
 • برای پرورش مرغ بومی نیاز به سرمایه گذاری اولیه و صرف هزینه کلان نمیباشد.
 • یکی از مهمترین خصوصیات مرغ های بومی مقاومت بالا در برابر بیماری ها و شرایط سخت محیطی میباشد که نتیجه آن حداقل تلفات و میزان مرگ و میر در مقایسه با مرغ های تجاری است.
تاریخچه مرغ بومی :

مرغان بومی ایران مانند تمامی مرغان اهلی اقلیم های دیگر، از گونه ی Gallus DOmeSticus و جنس GalluS و تیره ی Phasianindae میباشند. اجداد مرغان بومی به صورت وحشی در حدود 3200 سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) در مرکز و جنوب هندوستان زندگی میکردند و با دخالت انسان و آمیزش آنها با انواع دیگر، نژادهای متنوعی بوجود آمدند. در حدود 1000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) مرغان نیمه وحشی به ایران وارد و در سراسر این سرزمین پراکنده شدند. با همت ایرانیان مرغان بومی که در آن زمان حدود 15 تخم برای تولید مثل تولید میکردند اصلاح شده و تولید آنها بالاتر رفت و حدود 800 سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع)، یونانی ها مرغ ها را از ایران به کشورشان بردند و از آنجا به اروپای مرکزی و شمالی منتقل شد.

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی

 • ظروف آبخوری و دانخوری
 • لانه تخمگذاری
 • قفس های نگهداری
 • چوب خواب
 • اگر مرغ بومی در سطح وسیع پرورش یابد باید امکانات بیشتری از جمله وسایل گرمایشی، سرمایشی، تهویه و… را در نظر گرفت. همچنین در نظر گرفتن محوطه و چراگاه برای گردش آن ها ضروری است.

نحوه نگهداری و پرورش مرغ بومی :

برای این کار میتوان تخم نطفه دار مرغ بومی را به شیوه صنعتی (با استفاده از دستگاه جوجه کشی) و یا سنتی (با استفاده از مرغ مادر) جوجه کشی کرد و از روز اول جوجه مرغ را پرورش داد. و یا از مراکز معتبر جوجه های بومی یک روزه را تهیه نمود. همچنین میتوان پرنده بالغ را خریداری کرده و به نگهداری و پرورش آن اقدام نمود. خوراک مرغ بومی باید به گونه ای باشد که تمام احتیاجات این پرنده را به لحاظ انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینی برآورده نماید. یک مرغ به وزن 1600 گرم به حدود 100 گرم خوراک نیاز دارد که بخشی از این خوراک را می تواند با کنکاش در مراتع و فضا های آزاد تامین نماید.

مطابق با تعداد طیوری که نگهداری میشود نوع محل و جایگاه آن ها نیز متفاوت میباشد. تعداد مرغ بومی کم را میتوان در خانه نگهداری نمود اما برای پرورش آن ها در سطح وسیع، نگهداری آن ها در خانه ممکن است که سخت باشد به این ترتیب برای پرورش باید از سالن استفاده نمود. که ابعاد سالن پرورش بر اساس تعداد مرغ بومی متفاوت میباشد اما به طور کلی برای هر 10 مرغ و خروس بالغ 2 متر مربع فضا در نظر گرفته میشود. فضای کافی سبب میگردد که از رواج بیماری هایی مانند کانیبالیسم جلوگیری به عمل آید. علاوه بر تراکم باید وضعیت پرورش مرغ بومی را از لحاظ فاکتور های مدیریتی همانند دما، تهویه، رطوبت بررسی و کنترل نمود تا شرایطی ایده آل برای پرورش این پرنده فراهم گردد.

اقتصاد پرورش مرغ بومی :

از مهمترین اهداف کلان در هر کشور توسعه اقتصاد، افزایش درآمد، ایجاد زمینه های رفاه اجتماعی و کاهش بیکاری است. و از آنجایی که روستا ها در کشور ما از ظرفیت و پتانسیل بالایی برخوردار هستند توسعه و عمران این بخش می تواند به عنوان یک راهبردی مهم در جهت تامین نیاز غذایی و ایجاد فرصت های شغلی جدید به منظور کاهش آمار بیکاری و مهاجرت از روستا به شهر باشد. ایجاد کسب و کار های کوچک روستایی از انعطاف خاصی برخوردار هستند و با توجه به تعداد و تنوع این قبیل از کسب و کار ها علی الخصوص حوزه دامپروری، به کار گیری و بهره بردن از آن ها می تواند تاتیر عظیمی بر روی پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور داشته باشد.

یکی از مشاغلی که اکثر روستاییان با آن آشنایی کامل دارند پرورش طیور بومی است. این حرفه اگر به شیوه اصولی صورت گیرد میتواند به عنوان یک کسب و کار درآمد زا برای بسیاری از افراد به حساب آید. از آنجایی که داشتن یک طرح و الگوی مناسب می تواند گام موثری را در رونق بخشیدن به کسب و کار های روستا نشینان ایجاد نماید ما هم بر آن شدیم تا طرح توجیهی مرغ بومی را از طریق این وب سایت انتشار دهیم تا گامی هر چند کوچک برای دوستان عزیزی که علاقه مند به حوزه پرورش مرغ بومی هستند برداشته باشیم.

خلاصه گزارش  طرح توجیهی مرغ بومی تخمگذاتر 98  :

1-عنوان فعاليت: پرورش مرغ تخم گذار بومی
2-ظرفيت : 5000 هر دوره قطعه
3-مجري طرح:
4-محل اجرا :
5-اشتغال طرح : 2نفر
6-سرمايه ثابت طرح : 7028.93میلیون ریال-هفتصد و دو میلیون و هشتصدهزارتومان
7-سرمايه در گردش : 1822.02میلیون ریال-یکصد و هشتاد و دومیلیون تومان
8-سرمايه گذاري کل طرح : 8850.94میلیون ریال-هشتصد و هشتاد و پنج میلیون تومان
9-ميزان زمين طرح : 350متر مربع
10-ميزان زمين بنا : 300متر
11-ميزان تسهيلات مورد نياز : 7080.75میلیون ریال-هفتصد و هشت میلیون تومان
12-نوع تسهيلات : وام 5 ساله
13-نقطه سربه سر : 65.87%
14-مدت برگشت سرمايه : 6سال
15-نرخ بازدهي سرمايه : 39.46%
16-تورم : 30%
17-مدت اجرای طرح: 10سال- از سال 1398 الی 1407
18-نرخ تنزیل : %18

طرح توجیهی مرغ تخمگذار بومی بسیار کامل تهیه شده و دارای فایل ورد و پی دی اف می باشد.

______________________________________________________________________________________________

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی پرورش مرغ بومی تخمگذار نگارش سال 98:

برآورد زمین و متراژ مناسب برای پرورش مرغ بومی تخمگذار
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای پرورش مرغ بومی تخمگذار
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

 

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل پرورش مرغ بومی تخمگذار
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

طرح توجیهی پرورش مرغ بومی تخمگذار آپدیت سال 98  و شامل فایل پی دی اف و فایل ورد می باشد .
مناسب جهت مطالعه در مورد هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های راه اندازی و میزان سود و زیان طرح

  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.