دانلود طرح توجیهی کاشت زعفران بدون خاک در گلخانه 98


در حال بارگذاری
8 آبان 1398
خرید

مقدمه

زعفران ادویه گران، منحصر به فرد و بسیار خوش طعم و بو می باشد.که در بسیاری از انواع غذاها، شیرینی ها و دسرها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه طعم، خواص خوراکی و دارویی و از همه مهمتر درآمد زایی حاصل از تولید و عرضه زعفران توجه خیلی ها را به خود جلب کرده است. بسیاری از مردم در مورد چگونگی ارزش زعفران از آن به عنوان طلا یاد می کنند. اولین کشور تولیدکننده زعفران در جهان کشور ما می باشد. این طلای با ارزش به دلیل محدودیت های اقلیمی و محیطی که در مورد کشت و پرورش آن وجود دارد در هر منطقه ای قابل کشت نیست به همین دلیل اخیرا بسیاری از کشورها به کشت و پرورش آن در محیط های گلخانه ای رو آورده اند که به تازگی هم در کشور ما در مورد آن به تحقیق و مباحثه پرداخته شده است.

 

کشت گلخانه ای ای زعفران به دو روش هیدروپونیک (آب کشت) و آیروپونیک (هوا کشت) قابل انجام است. اگر بخواهیم توضیح مختصری راجب این دو نوع کشت بدهیم به این صورت می باشد که در کشت هیدروپونیک ریشه گیاه باید در هوای بسیار مرطوب یا در آب (غیر از خاک) و در کشت ایروپونیک همانطور که از نام آن پیداست ساختار ریشه‌ها در هوا معلق می‌باشند و به وسیله اسپری شدن آب حاوی مواد محلول معدنی تغذیه می‌شوند.این نوع پرورش زعفران دارای مزایا و معایبی است که بایستی برای کسانی که قصد شروع این کسب و کار را دارند به دقت بررسی شوند. از مزایای این نوع پرورش افزایش کیفیت و عملکرد محصول، کاهش مصرف آب، قابلیت اجرا در همه اقلیم ها و کنترل آسان تر آفات و شرایط اقلیمی می باشد اما خوب هزینه اولیه تاسیس این نوع سیستم ها بالا می باشد.

درآمد کاشت زعفران (درآمد حاصل از کاشت زعفران)

کاشت زعفران یک فرایند ظریف و وقت گیر است. به همین دلیل زعفران بسیار گران می باشد. در واقع برای یک قاشق غذاخوری از این چاشنی قیمتی،50 تا 60 گل زعفران لازم است. درآمد بالای کشت این محصول در زمین به خوبی اثبات شده است اما برای تعیین درآمد کاشت این محصول در گلخانه نیاز به بررسی عوامل بسیاری می باشد. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

توجیه اقتصادی کشت زعفران

مصرف زعفران در ایران و سایر کشورها بسیار بالا می باشد.قسمت اعظم زعفران در کشور ما صادر می شود. سود دهی بالایکشت زعفران امروزه بر کسی پوشیده نیست. زعفران در واقع نسبتاً گران است. بنابراین بسیاری از مردم چه کسانی کهاطلاعات و آگاهی زیاد دارند و چه آن های که اطلاعات زیادی ندارند تمایل دارند که محصولی را پرورش بدهند که مقرون به صرفه تر باشدو آن ها را به سود دهی بسیاری برسند. کشت زعفران در زمین های مناطق مناسب بسیار توجیه اقتصادی دارد همان طور که میدانید کشت این محصول در کشور ما بسیار برای کشاورزان باصرفه و سود آور بوده است. اما خوب اخیرا موضوع پرورش این محصول با ارزش در مناطق مختلف با استفاده از روش های گلخانه ای مطرح می باشد. بنابراین بایستی توجیه اقتصادی زعفران از طریق کشت گلخانه ای بررسی شود.

این گیاه می تواند درست مانند سایر گیاهان، ادویه ها، میوه ها و سبزیجات در گلخانه ها کشت شود. اما انجام این کار بسیار حساساست. بایستی قبل از ورود به این کسب و کار حتماً میزان هزینه تاسیس گلخانه، وضعیت بازار و بازگشت سرمایه محاسبه شود.و همچنین حتما قبل از شروع با متخصصین و کسانی که تجربه عملی در این زمینه دارند مشورت کنید. هزینه راه اندازی گلخانه بسته به مکان و تجهیزات و سایر عوامل می تواند بسیار متغییر باشد.پیاز‌های زعفران برای کشت گلخانه ای بایستی درشت باشند که نیاز به هزینه بیشتری می باشدهمچنین بعد از برداشت گل،بایستی پیاز‌ها به زمین برگردانده شوند که همین مسئله هم بسیار هزینه بر است.بنابراین باید به تمامی عوامل موثر در این نوع کشت دقت بسیار شود و لازم است بررسی های بیشتری برای توجیه اقتصادی این طرح توسط جهاد کشاورزی و کارشناسان مربوطه انجام شود.

 

درآمد زعفران از هر هکتار

زعفران ارزش افزوده بالایی دارد و بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال تلاش هستند تا بیشترین بازدهی را از کشت این محصول به دست بیاورند.اگر برای پرورش گلخانه ای زعفران همه شرایط دقیقا بر طبق محاسبه آن روی کاغذ پیش برود و به طور میانگین در هر هکتار 23 تا 25 کیلوگرم زعفران خشک برداشت شود. با توجه به قیمت هر کیلو زعفران که بطور متوسط حدود 7 تا 13 میلیون بر اساس کیفیت و نوع زعفران متغییراست، می شود به راحتی با کسر هزینه ها، میزان درآمد زعفران از هر هکتار را به دست آورد.

 

برداشت زعفران از هر هکتار در سال

برای برداشت زعفران باید منتظر شکوفه دادن گل ها باشید. رشته های نارنجی قرمز همان چیزی است که ادویه زعفران از آن ناشی می شود.در روش ایروپونیک میزان برداشت زعفران در هر هکتار به طور میانگین 23 تا 25 کیلو زعفران خشک شده می باشد. که برای مقایسه پرورش گلخانه ای زعفران با کشت آن در زمین، گفته می شود به طور میانگین 7 تا 10 کیلو محصول زعفران در کشت توسط خاک برداشت می شود.بنابرایناحتمالاسیستم های بدون آب به عنوان یک استراتژی جایگزین موثر برای تولید زعفران با کیفیت بالا ظاهر شدند.

نتیجه گیری

زعفران در بین بسیاری از مردم کره زمین محبوب می باشد.قیمت بالا و ارزش زیاد این محصول باعث شده است در کشورهای که امکان کشت این محصول را با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی ندارند روی به پرورش این محصول ارزشمند در گلخانه ها با روش های نوین بیاورند. تا در واقع بتوانند به سود آوری سرشاری دست یابند. اما با توجه به هزینه بالای احداث این سیستم ها و سرمایه گذاری زیاد در این بخش قطعا برای بررسی توجیه اقتصادی و سود آوری پرورش این محصول در گلخانه بایستی جهاد کشاورزی وارد عمل شود. تا باعث سرمایه گذاری درست در این بخش شود و مردم و کارآفرینانی که قصد شروع این کار را دارند با خیال راحت اقدام به انجام آن کنند.

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی پرورش زعفران گلخانه ای نگارش سال 98:

برآورد زمین و متراژ مناسب برای کشت زعفران بدون خاک در گلخانه
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر سازه گلخانه
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای پرورش زعفران گلخانه ای
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

 

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل پرورش زعفران گلخانه ای
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

طرح توجیهی پرورش زعفران گلخانه‌ای آپدیت سال 98  و شامل فایل پی دی اف و فایل ورد می باشد .
مناسب جهت مطالعه در مورد هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های راه اندازی و میزان سود و زیان طرح

خلاصه گزارش
 

1-عنوان فعاليت: کشت گلخانه ای زعفران به روش ایروپونیک
2-ظرفيت : 360 کیلوگرم
3-مجري طرح:
4-محل اجرا :
5-اشتغال طرح : 17نفر-دو نفر دائم و 15 نفر فصلی
6-سرمايه ثابت طرح : 5919.88میلیون ریال-پانصد و نود و یک میلیون تومان
7-سرمايه در گردش : 214.79میلیون ریال-بیست و یک میلیون تومان
8-سرمايه گذاري کل طرح : 6134.67میلیون ریال-ششصد و سیزده میلیون تومان
9-ميزان زمين طرح : 4000متر مربع
10-ميزان زمين بنا : 567متر
11-ميزان تسهيلات مورد نياز : 4907.74میلیون ریال-چهارصد و نود میلیون تومان
12-نوع تسهيلات : وام 5 ساله
13-نقطه سربه سر : 41.83%
14-مدت برگشت سرمايه : 6سال
15-نرخ بازدهي سرمايه : 26.12%
16-تورم : 40%
16-نرخ تنزیل : 25%

 

آموزش کشت ایروپونیک زعفران
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.